Poradenstvo

Okrasné dreviny

Keď poviete dieťaťu, aby nakreslilo dom, dá sa takmer so stopercentnou istotou očakávať, že sa pri ňom objaví aj strom. Z nejakého dôvodu sa v detskom svete jedno bez druhého nezaobíde. A tak je to správne. Okrasné dreviny do záhrady jednoducho patria. Bez nich aj tá najrozkvitnutejšia záhrada pôsobí akosi holo a fádne. Začína sa obdobie ich výsadby. Ak sa chystáte svojej záhrade nasadiť korunu krásy, zíde sa vám možno zopár základných rád.

Dva krát meraj a raz saď

Kým sa zaľúbite do konkrétnej okrasnej dreviny, kritickým okom posúďte rozmery vašej záhrady. Potom si predstavte dospelý strom, jeho výšku, hrúbku kmeňa a šírku koruny. Ak dospejete k záveru, že už viac nebudete musieť používať schody, pretože vám konáre prerástli až do spálne, treba výber prehodnotiť. Namiesto robustného, košatého stromu zvoľte radšej druh s menšou šírkou koruny, alebo rovno solitéry. Ak ich zasadíte do kvetináčov, alebo iných prenosných nádob, vnesiete zároveň do záhrady prvok variability. Nemenej dôležité je, aby ste pri výbere dreviny zohľadnili trajektóriu pohybu slnka v záhrade. Nie každá drevina ho obľubuje, sú aj také, ktoré si skôr potrpia na tieň a polotieň.

Listnáč či ihličnan?

Ako sa vám páči. Listnaté okrasné dreviny vás každý rok odmenia hneď dvakrát. Keď budú na jar kvitnúť a potom na jeseň, keď zahýria farbami. Okrasné listnaté stromy poskytujú ochranu pred slnečným žiarením. Ich listy pohlcujú teplo a zároveň vytvárajú príjemný chladivý tieň. Kým sa však definitívne necháte zlákať vidinou nádhernej vône a festivalu jesenných farieb, položte si dve otázky: Vadia mi včely? Vadí mi napadané lístie? Pretože jedného i druhého budete mať počas vegetačného obdobia hojne. Ak ste na obe otázky odpovedali kladne, ste skôr „ihličnatý typ“.

Ihličnaté okrasné dreviny vás možno neobdaria kvetom ani vôňou, rozhodne však môžu vašej záhrade prepožičať originálny charakter. Ak si zvolíte drevinu s korunou rozvetvenou odspodu a vysadíte ju pozdĺž plota, už za krátky čas zostanete chránení pred všetkými zvedavými pohľadmi. Ihličnaté okrasné dreviny vás budú celoročne tešiť pohľadom na zeleň a ak ste zruční a nebojíte sa trošky extravagancie, môžete sa fantasticky vyhrať s tvarom strihu ich koruny. Tu je však dôležité prihliadať na celkový charakter záhrady a stavby domu, extravagancia svedčí skôr moderne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *